شرح گفتگو

گفتمان مسئولین را تغییر می‌دهیم

گفتمان مسئولین را تغییر می‌دهیم

 ما چند مهره فاسد را بدون تاثیر بر بقیه جابجا نمی‌کنیم بلکه یک فضای جدید در گفتمان مسئولین بوجود می آوریم و فضایی برای رعب و وحشت مفسدین و فضایی برای جرات گرفتن مسئولین پاک و خدمت‌گذار که می‌توانم قسم یاد کنم اکثر بدنه مدیریتی را تشکیل می‌دهند

 بازنشر،مربوط به سال 90: هفته‌های گذشته مقاله‌ای سه قسمتی از آقای یاسر عسگری درباره راهکارهای مبارزه با مفاسد اقتصادی در تریبون مستضعفین منتشر شد. (قسمت اول٬ قسمت دوم٬ قسمت سوم) در ضمن این مقاله به فعالیت‌های دامنه‌دار عدالت‌خواهان شیرازی اشاره شده بود و نقد مختصری به روش آن‌ها شده بود. یکی از فعالان عدالت‌خواه شیراز در تماس با تریبون مستضعفین توضیحاتی را درباره‌ی انتقادات طرح شده عنوان کرد. فلذا بر آن شدیم تا گفت‌‌و‌گوی سال گذشته‌ی «محمد مهدی پوزیزدانپرست» دبیر سابق مجمع دانشجویان عدالت‌خواه شیراز را برای آشنایی با تجربه‌ها و فعالیت‌های این جمع موفق عدالت‌خواه بازنشر کنیم.

گفت‌و‌گو با دبیر سابق مجمع دانشجویان عدالت‌خواه شیراز – قسمت اول

در ادامه٬ بخش دوم و پایانی این گفت‌وگو را می‌خوانید:

 از هجمه ها بگویید چه نوع هجمه ای علیه‌تان صورت گرفت؟

چه بگویم اول اینکه از تریبون نماز جمعه این مطالبه دانشجویان با هتاکی های منافقین در سال ۶۰ مقایسه شد . بعد هم انگ عامل دست شدن دانشجویان و سو استفاده اقای شهبازی از احساسات انها و… تا تهدید و تطمیع و پرونده سازی و داد گاه و شکایت ضد انان .

برخی حرفها تف سر بالاست بگذارید بماند .

 در این ماجرا نیز رهبری وارد شدند؟

اول این را بگویم که بفاصله چند ماه از مطالبه دانشجویان اداره منابع طبیعی استان اعلام کرد که کل فعالیتهای باغ‌شهری غیر قانونی است و معلوم شد این شرکتها کلا غیر قانونی فعالیت می کنند .

اگر یادتان باشد رهبرانقلاب دراوج این مطالبات به شیراز سفر کردند یکی از دوستان از انجمن اسلامی با هماهنگی مجمع مطالبه ارمانهای انقلاب موضوع سخنان خود را به عدالتخواهی اختصاص داد و رهبری نیز چنین جواب دادند:

در بیانات نماینده ى انجمن‌هاى اسلامى دانشگاه شیراز هم حرفهاى خیلى خوبى گفته شد که : اینها حرفهاى دل ماست. اینجا هم من این بیان را یک پرداختى بکنم: ببینید، شما میگوئید که ما شعار عدالت میدهیم؛ دانشجو را میگیرند، اما آن کسى را که به عدالت صدمه زده، نمیگیرند. قوه ى قضائیه چنین، یا دستگاه مسئول چنان. خوب، اینجا شما باید زرنگى کنید؛ یک لحظه از درخواست و مطالبه ى عدالت کوتاهى نکنید؛ این شأن شماست. جوان و دانشجو و مؤمن شأنش همین است که عدالت را بخواهد. پشتوانهى این فکر هم با همه ى وجود، خودم هستم و امروز بحمداللَّه نظام هست. البته تخلفاتى هم ممکن است انجام بگیرد؛ شما زرنگیتان این باشد: گفتمان عدالت خواهی را فریاد کنید؛ ….شما جوانهاى مؤمنى هستید که انتظار هم از شما همین است. هر شعار خوبى که داده میشود، بعد از اتکال به خداى بزرگ که همه ى دلها و زبانها و ارادهها دست اوست، تکیه به شما جوانهاست، امید به شما جوانهاست؛ این را بدانید »

این پر افتخار ترین لحظه عمرمان بود که رهبر انقلاب اسلامی از گروهی که ما نیز عضوی از آن بودیم چنین تعریفاتی میکردند و چنین تحویل میگرفتند و باور کنید برای یک عمرمان بس است همین لبخند رضایت رهبر و پدرمان.

البته نمی دانم چطور است که از این همه تعریف و تمجید خیلی ها فقط همان مصداق سازی را گرفته اند وهی تکرار می کنند تا آنرا بر سر ما بکوبند در صورتی که رهبری داشتند یک راهبرد موثر می دادند و این برای اصلاح روند ما بود نه متهم کردن ما و جلوگیری از فعالیتهای ما بلکه برای ادامه راه بود . بعد از این سخنان ما هر کاری که میخواستیم بکنیم اقایان می گفتند مصداق سازی نکنید .

واقعا هر کاری می کردیم چماقها بالا می رفت اما اگر خودتان هم بخوانید رهبری حر فشان چیز دیگری بود . بعد از سفر رهبری بود که استعفا ها و تغییرات در استان از همان محفل مظنون به فساد اغاز شد و ما این را جز از جانب رهبری نمی دانیم .

– یعنی می خواهید بگویید چند مطالبه دانشجویی چنین تغییری در بدنه مدیریتی استان بوجود آورده است؟

تا نگاهتان چه باشد اگر اینطور فکر میکنید که با تغییر دو مهره از یک بدنه بزرگ فساد از بین نمی رود در اشتباهید چرا که  ما چند مهره فاسد را بدون تاثیر بر بقیه جابجا نمی کنیم بلکه یک فضای جدید در گفتمان مسئولین بوجود می اوریم و فضایی برای رعب و وحشت مفسدین و فضایی برای جرات گرفتن مسئولین پاک و خدمتگذار که می توانم قسم یاد کنم اکثر بدنه مدیریتی را تشکیل می دهند .یک فرایند طی میشود تا همان دو مهره عوض شوند و این تاثیرات همه گذاشته می شود .

بله چند مطالبه دانشجویی میتواند خیلی کارها بکند همان کاری که ان کودک توانست با گفتن پادشاه لخت است بر روی پادشاه بگذارد و وی را متوجه اشتباهش کند . رهبری چند سال پیش فرمودند روی کار امدن دولت نهم نتیجه عملکرد جنبش فراگیر عدالتخواهی بود که مطمئنا علمدار ان جریان همین دانشجویان عدالتخواه بودند .

ببینید سال ۸۴ که گفتمان دولت از اصلاحات به سمت عدالت چرخید عدالتخواهان کار های بزرگ بزرگ نکرده بودند اما با مطالبات خود از مسئولین و مبارزه با بی عدالتی هایی چون پیگیری مسئله کارتون خوابها یا دانشگاه پولی یا پیگیری مبارزه با مفاسد اقتصادی توسط سه قوا توانستند فضای کشور را عوض کنند .

ما وقتی این سخنان رهبری را شنیدیم خودمان باور نمی کردیم که این چند فعالیت دانشجویی چنین تاثیر گذاشته باشد .

امروز ما افتخار میکنیم که اولین مصوبه استاندارمان نصب العین قرار دادن فرمان هشت ماده ای رهبر انقلاب مبنی بر مبارزه با فساد و تبعیض باشد و همچنین افتخار می کنیم که فرماندارمان لیست اموال خود را اعلام میکند و افتخارش مبارزه با مفسدین باشد .

این خیلی تحول بزرگی است که اسامی مفسدین اقتصادی با شجاعت کامل از گلوی یک مسئول سیستم اداری شنیده شود واقعا مردانگی وشجاعت می خواهد ، بقول رهبر انقلاب دست پاک می خواهد .

البته ای نر اهم بگویم ما با این چیز ها راضی نمی شویم باز هم علی رغم پیوستن برخی دوستان به بدنه دولتی مستقل می مانیم تا این حداقل های خواسته هایمان را که امروز در فارس محقق شده به سمت ارمانهای بلند انقلاب حرکت دهیم .

– از دیگر فعالیت‌هایتان بگویید فکر می‌کنم در ماجرای جنگ ۲۲ روزه و حمله اسرائیل به غزه هم کارهایی کرده بودید؟

بلی می دانید امام به ما یاد داده که ازمانهای بلند داشته باشیم و تا اهتزاز پرچم اسلام در سراسر جهان و بقول فرمانده بزرگ حاج احمد متوسلیان در انتهای افق از پای ننشینیم .

وقتی پیام رهبر انقلاب که باید گفت حکم جهاد بود را در قبال غزه شنیدیم تصمیم گرفتیم حرکتی در خور انجام دهیم این شد که با برادران دیگرمان در بسیج دانشجویی وانجمن اسلامی و دیگر تشکل ها تصمیم گرفتیم جلوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فارس برویم و تقاضا کنیم ما را به جبهه های نبرد با اسرائیل اعزام کنند . شاید برای اولین باری بود که چنین مطالبه ای مطرح می شد اما ما انرا مطرح کردیم یک انفجاری بود در شیراز شاید پانصد نفری بودند که همراه ما امدند انجا یکی از سرداران سپاه در جمع ما حاضر شدند و صحبتهایی کردند که در نهایت بر ما معلوم شد ایشان امکان در اختیار گذاشتن تجهیزات نظامی یا اعزام نیرو را ندارند این شد که به فرودگاه رفتیم و آنجا ماندیم تا مسئولین تکلیف کار را مشخص کنند .

این حرکت البته در دیگرنقاط کشورهم در حال انجام بود .

تشکیلات عدالتخواهی در شیراز را امروز کجا می شود پیدا کرد چگونه می توان عضو شد و ارتباط گرفت ؟

ببینید یک اشکالی که بکار ما وارد است اینکه بواسطه عدالتخواهی که برای خیلی ها سنگین می اید نتوانستیم تشکیلات ثبت شده و منسجمی راه بایندازیم در صورتی که قوت کار عدالتخواهان در دیگر نقاط کشور روی همین کار تشکیلاتی اشان است .شما همین مستضعفین را هم نبینید که با هزار بدبختی راه انداختیم .

و این باعث شدحلقه ما تنگ بنظربرسد و خیلی ها نتوانند به ما بپیوندند اما انشا الله با راه اندازی حلقه شهری این مشکلات حل خواهد شد . امروز عدالتخواهان درشیراز کم نیستند اما بصورت منسجم برای اتباط باید سایت مستضعفین دات نت را پیگیری کنند . همه حرکتها در این سایت خبررسانی خواهد شد .

 امروز خیلی‌ها ادعای عدالت‌خواهی دارند ولی تضادهای زیادی در عمل‌کردشان دیده می‌شود. چگونه می‌توان عدالت‌خواهان واقعی را تشخیص داد؟

سئوال بسیار بجایی پرسیدید ما یک شعار داری که می گوییم حق را بشناس تا افراد بر حق را بشناسی برای عدالتخواهی هم همین است هر کس می خواهد عدالتخواهان را بشناسد به افراد نگاه نکند شاخصه های عدالتخواهی را بشناسد تا بتواند عدالتخواه را هم بشناسد .ارمانخواهی ، دل بستگی به ارمانهای انقلاب و جانفشانی برای ان ، حفظ استقلال و خودجوشی حتی در برابر دولت اصولگرا و…

ببینید بقول شما خیلی ها ادعای عدالتخواهی میکنند چرا که امروز باد به سمت عدالتخواهی وزیده و برای جا گرفتن در قدرت باید نام عدالتخواه را یدک کشید اما اگر نگاهی به عملکرد فرد بشود براحتی میتوان تخیص داد این افرا دعدالتخواه هستند یا نه ؟ طبق اصولی که رهبری گفته اند باید سنجیده شود . هر کس ممکن است بمرور تغیر کند پس اگر با اصول سنجیده شود انحرافش هم مشخص می شود اینجاست که میشود تضاد ها را تشخیص داد .

خیلی حرکتها به اسم عدالتخواهی صورت گرفت که عدالتخواهی که نبود هیچ ضد ان هم بود اما ما بخاطر رشد دوستان و اینکه آنرا خطا دیدیم نه غرض ، واکنشی نشان ندادیم و دوستانه نقد کردیم تا اصلاح شود . اما خودمان هم این فعالیتها را عدالتخواهی نمی دانستیم .

 با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید .

 
منبع: مستضعفین
لطفا از ثبت ایمیل های جعلی خود داری کنید.