شرح عناوین اصلی

آقای آخوندی یکی از نمونه های چه نباید کرد هستند

آقای آخوندی یکی از نمونه های چه نباید کرد هستند

 بخش زمین و مسکن یکی از اصلی‌ترین بخش های فساد در کشور است و یکی از دلایل آن این است که یکی از غیرشفاف‌ترین بخش های اقتصاد در کشور هم هست و به همین دلیل است که به آن بهشت سوداگران میگویند

 //مجید توانگرحسین شهبازی یکی از اعضای کمیته مطالبه حق مسکن مردم و دبیر سابق جنبش عدالتخواه دانشجویی است که به پیگیری مطالبات مردمی درباره حق مسکن و خصوصا مسکن مهر مشغول است. به بهانه حاشیه های اخیر در مورد مسکن مهر و اعتراضات گسترده متقاضیان به سراغ این فعال دانشجویی رفتیم که در ادامه میخوانید:

 

ابتدا از فعالیت های کمیته مطالبه حق مسکن توضیحی بفرمایید که دد حال حاضر این مطالبه‌گری در چه وضعیتی است؟

آن زمانی که این کمیته راه افتاد، حدود سال ۹۳ یا ۹۴ بود که ذیل جنبش عدالت‌خواه دانشجویی بود که بنده دبیر جنبش بودم و مسائل و مشکلات کشور را که بررسی و رصد کردیم و تا جایی که امکان دانشجویی داشت، ریشه‌شناسی اجمالی نیز انجام شد. بهرحال از جنبه مبارزه با فساد، بخش زمین و مسکن یکی از اصلی‌ترین بخش های فساد در کشور است و یکی از دلایل آن این است که یکی از غیرشفاف‌ترین بخش های اقتصاد در کشور هم هست و به همین دلیل است که به آن بهشت سوداگران میگویند. ازجهات دیگر نیز اثرگذار بود که تمام اینهایی که عرض میکنم ربط طولی دارند. یکی از دلایل دیگر نیز نقش زمین و مسکن در تورم کشور بود و اتفاقی که دارد می‌افتدد این است که زمین و مسکن باید یک کالای مصرفی باشد اما اکنون یک کالا سرمایه‌ای است. در قانون اساسی نیز تصریح شده است که جزئی از حقوق اولیه و اساسی مردم است و باید دراختیار تمام مردم قرار بگیرد اما در واقعیت با اولین بررسی‌های میدانی در خانواده حتی چشم بگردانید متوجه میشوید که با چه فاجعه ای روبرو هستیم! بنده این را با قاطعیت میگویم که درطول سالهای پس از انقلاب، واقعا کسی بصورت جدی هیچ برنامه ای در بخش مسکن نداشته است و مانند دیگر بخش ها کارنامه قابل دفاعی نشده است.

 

در دولت قبل یک کارهایی شد و مسکن مهر اجرا شد. گذشته از دعواهای کارشناسی و ایراداتی که میتوان گرفت مانند پیوست های اجتماعی و غیره، اما به جدیت میتوان گفت که جدی ترین طرحی بود که در این حوزه شکل گرفت و از طرف دیگر حکم دیگری که میتوان داد این است که مسکن مهر درمجموع کار خوب و قابل دفاعی بود حتی از نظر کارشناسی. بهرحال طرح مسکن مهر در دستور کار دولت پیشین قرار میگیرد و قولی به مردم داده میشود که خانه دار شوند. اما مسئله این است که بعد از اتمام دولت قبلی ادامه نیافت.

 

برخی اوقات این دولت نیست که یک قول و وعده ای را به مردم میدهد، این نظام است که وعده میدهد. بنابراین زمانیکه نظام یک قولی را به مردم میدهد، همه دولت ها و جریان های سیاسی باید به وعده ای که به مردم داده است عمل بکند. نکته دیگر این است که آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی که یکی از نمونه های چه نباید کرد هستند، یکی از ضعیف‌ترین وزرای دولت هستند. گرچه در این دولت وزرا در رقابت هستند که چه کسی از دیگری ضعیف تر است اما ایشون از کسانی است که میتواند حائز رتبه شود.

۱۳۹۳۰۸۲۶۱۴۴۴۲۳۸۰۲۴۱۰۰۳۰۴

 

در روز رای اعتماد خود ایشان وعده میدهد به پایان میرسانیم و نقل به مضمون میگوید خود بنده از متفکرین مسکن مهر بودم. البته بعد از آن کار خاصی نشد و حتی زمانی که فعالیت را شروع کردیم، حتی یک درصد نیز کار عمرانی آن پیش نرفته بود و کامل رها کرده بودند و هیچ جلسه ای با این موضوع تشکیل نمیشد. از طرف دیگر تصور کنید یک خانمی طلاهای خود برای آن فروخته که سقفی بالای سر خود داشته باشد یا کسانی که آرزوی خانه دار  شدن را طی سی یا چهل سال داشتند، امکان تحقق آن را پیدا کرده بودند و حال به بهانه های مختلف در دولت جدید مبالغی را از آنها میگرفتند و مردم ناچار بودند که پرداخت کنند.

 

مردم پس از این به سطوح آمده بودند و حتی اعتمادشان به کلیت نظام خدشه دار شده و ناامید شده بودند و احساس میکردند که قماری را کردند باخته اند و از این بدتر کسی که کلاهش را برداشته است نظامی است که به آن اعتماد دارد! جمیع این مسائل باعث شد که به بحث زمین و مسکن و مخصوصا مسکن مهر بپردازیم.

 

• پیشرفت فعالیت‌ها و مطالبه‌گری‌های این کمیته چقدر بوده و چه اندازه تاثیرگذار بوده است؟

به نظر بنده سه جنبه اثرگذاری جدی داشته است. البته افت و خیزهایی به اقتضای دانشجویی بودن آن داشته است اما سه دستاورد داشته است. یکی دستاورد درون دانشگاهی، یک دستاورد اجتماعی و یک دستاورد در حوزه حاکمیت و قدرت. اگر بخواهیم تفکیک کنیم، دستاورد دانشجویی آن این بوده است که به یک موضوع مغفول پرداخته است و بنده معتقد هستم که کارکرد اصلی تشکل های دانشجویی این است که یک موضوع مهم مغفول را در تیررس توجهات قرار دهد و به آن ضریب دهد. موضوعاتی که در صدر توجهات است را که همه پیگیری میکنند، اما یک سری موضوعاتی هستند که کسی رغبت زیادی ندارد به آن بپردازد و جنبش دانشجویی باید آن را در تیررس توجهات قرار دهد و درجه اهمیت آن را نشان دهد. بنده معتقدم در این حوزه، این کمیته توانست تا حدی اهمیت آن را نشان دهد. وزارت راه و شهرسازی به دلیل سیاسی نبودن، وزارتی نبود که کسی به آن اهمیتی دهد و به نقد آن بپردازد.

 

نکته ای که مهمتر از این صحبت ها است این است که ابوذر میفرماید که “من تعجب میکنم از مردی که نان در خانه ندارد ولی با شمشیر برهنه بر مردم نمیشورد.” این صحبت ابوذر یک حرف آکادمیک است. او میگوید که یک معضل اقتصادی میتواند تبعات امنیتی داشته باشد. پیامبر خدا میفرماید “نگذارید مردم فقیر شوند تا کافر شوند” و یا امیرالمومنین میفرمایند “اگر از دری فقر وارد شد، از در دیگر ایمان خارج خواهد شد.” شما این صحبت را در صحبت امام خمینی بخواهیم ببینیم این است که امام میفرماید “اسلام تمامش سیاست است”. منظور امام معنای آکادمیک سیاست که علمی جدای از اقتصاد و غیره است نیست، منظور او معنای فقهی آن است که تمامش سیاست است، تمامش اجتماعیات و مسائل حکومت است. در اسلام هیچ چیز شخصی و فردی نیست و همه چیز اجتماعی است. بنابراین تمام اقوال معصومین را میتوان نگاه حاکمیتی داشت. بنابراین جمله امیرالمومنین را حکومتی باید دید. او نماینده خداست و از طرف او میگوید که اگر از در یک جامعه فقر وارد شود، از در دیگر آن جامعه ایمان خارج خواهد شد. برعکس آن را نیز میتوان گفت.

 

امیرالمومنین به صراحت این را میگوید که جامعه یا جای دین و خدا است یا جای فقر! اگر دین از در یک جامعه وارد شود، فقر باید از در دیگر آن جامعه خارج شود. بالاخره چهار دهه است که خدا وارد این مملکت شده است، اما کو نتیجه آن؟ شوخی با یکدیگر نداریم و باید به حکومت سخت گرفت. هرچه ادعای آن حکومت بالاتر، سخت گیری بیشتر. براساس صحبت های قبلی که “یک مشکل اقتصادی میتواند تبعات امنیتی داشته باشد” و صحبت امیرالمومنین، شما تشریف ببرید سیستان و بلوچستان بدون هیچ توضیح اضافه ای.

  

یعنی چون جریان حزب اللهی کشور به مسائل دست چندم مشغول شده جوترد اصلی به حاشیه رفته؟

 

یکی از معضلات هماره جریانات حزب اللهی در کشور حجاب است. یک سری با چماق میروند و یک سری میروند گل میدهند به مردم. براساس سخن معصومین، حوزه اقتصاد و سیاست و فرهنگ و . . . در دانشگاه قابل تفکیک اند اما در کف جامعه تمام اینها با یکدیگر واکنش نشان میدهند که ظاهرا فرهنگی است اما جان اقتصادی دارد و یا برعکس.

 

اگر معضل حجاب را از منظر دیگری نگاه کنیم که یک جوانی که در سن ازدواج است و ما یازده میلیون از این جوانان را داریم که اندازه یک شهر تهران است بجز کسانی که در سن تجرد قطعی هستند، اگر نیازهای اساسی اقتصادی خود مانند شغل و مسکن را برطرف کند دنبال چه دختری بود، دنبال دختری بود زن خوبی برای خانه او باشد و مادر خوب و با حیایی باشد. اما پسری که از پانزده سالگی به سن بلوغ رسیده است و حالا به ۲۰ ۳۰ سالش است و نمیتواند نیازهای اساسی اش را برطرف کند و نمیتواند ازدواج کند چه معیارهایی خواهد داشت؟ معلوم است که میرود در خیابان. توصیه به تقوا نیز اثرگذار نیست. من به شما بگویم شما سر هر چهارراه یک منبر و واعظ بگذارید چه اثری خواهد گذاشت؟ هیچ. چرا که پیغمبر خدا و معصوم قاعده کلی را برایمان ترسیم کرده است که اگر از دری فقر وارد شود، ایمان خارج میشود.

 

۱۳۹۴۰۴۲۱۰۰۰۰۲۸_photol

 

زمانی که تقاضا عوض شود، عرضه نیز تغییر میکند. البته در ابعاد وسیعی میتوان آن را بررسی کرد. بنابراین میتوانید جایگاه وزارت راه و شهرسازی را در حجاب کشور و معضلات فرهنگی را مشخص کنید و چه بسا معضل فرهنگی که وزارت ارشاد تاثیرگذاری درآن نداشته باشد و دیگر وزارتخانه ها در آن تاثیرگذار باشند. این در بعد دانشجویی بود که پیام حساب ۱۰۰ را عموما جریان دانشجویی و خصوصا مسئولین اطلاع درستی نداشتند و یک مقداری دیده شد.

 

در سطح وزارتخانه همیشه محل نقد متقاضیان مسکن مهر بود و این مقداری توسعه پیدا کرد و رسانه ها نیز وارد ماجرا شدند و بیشتر مورد نقد قرار گرفت. معتقد هستم آن موقعی که وزیر راه و شهرسازی استیضاح شد، مرحوم جلال فرد یکی از دوستان ما و اعضای کمیته حق مسکن مردم مصاحبه ای در فرودگاه از وزیر گرفت که ایشان گفتند “مسکن مهر مزخرف است” و تمام اینها زمینه ساز آن استیضاح ناموفق بود اما بهرحال همین که وزیری که هیچ کسی به او کاری نداشت، یک سیلی از انتقادات به او وارد شد که بعدها نیز عمق فاجعه مشخص شد.

   

 

• به نظر شما چرا در صحبت های آقای آخوندی اینقدر تناقضات وجود دارد؟ ابتدا در جلسه رای اعتماد میگویند تمامش میکنیم و من مبدع این طرح بودم، بعد میگویند طرح مزخرفی است و بعد چند روز پیش دوباره صحبت از مبدع بودن خودشان میکنند! این تناقضات از کجاست؟

 

درمورد مسکن مهر رهبری هم فرمودند مسکن مهر باید تمام شود و ایشان فارغ از علاقه خود باید این کار را انجام دهد و بعنوان مجری نظام باید ببرد جلو. مهمترین حقوق شهروندان که الان در رسانه ها مطرح است فارغ از انتخاباتی بودن یا نبودن آن، این است که نیازهای اساسی آنها را برطرف کنیم. یکی از مهمترین حقوق شهروندی که در تهران نادیده گرفته میشود حق مسکن است که ۵۰درصد مردم تهران خانه ندارند پس بنابراین ایشان باید خانه متقاضیانی را که پول را هم داده اند تحویل دهد.

 

مسئله ای که در این دولت و حتی قوای دیگر نظام این است که سیاست اعلامی آنها با سیاست اعمالی‌شان تفاوت و تناقض دارد. برای مثال در موضوع هسته ای نیز شاهد همین مشکل بودیم که از یک تیم پنج نفره چندین قول مختلف مطرح میکنند. مگر شما با هم نرفته بودید؟ برای شما خرج شده است که بروی آنجا حداقل گوش کنی که چه میگویند. یا حداقل اگر کذبی را میخواهید بگویید، هماهنگ کنید که موفق شدیم فشار بیاوریم. و نکته این است که دروغگو کم حافظه است. در این دولت نیز سابقه دارد و زیاد اتفاق افتاده است که وزیری چیزی میگوید و عملا خودش نقد میکند و حتی شاهکار این است که مانند آقای آخوندی خودش با خودش به مناظره مینشیند و نزدیک است با خودش دعوا کند. آقای آخوندی نباید این کارها را بکند و باید برای تحویل خانه مردم تلاش کند فقط.

 

پیامبر خدا برای بادیه نشینان فقط نگفته است، برای ما نیز گفته است که “شَرُّ اُمَّتی الاَغنیاء”! یعنی وزیر هزار میلیاردی نگذار، کسی خانه اش بالای شهر است بعنوان مسئول نگذار، او درد مردم را نمیفهمد. پایین شهری ها را بگذار. بنده شهرداری میشناسم که جلوی چشم من گفت که عوارض بالاشهری ها را برای پایین شهری های دله دزد و معتاد خرج نمیکنیم که پای منقل هایشان دود کنند!  همین الان در هیئت دولت سه وزیر داریم که دارایی هایشان را طبق قانون کشور اعلام نکردند، چرا؟ آقای روحانی فقط فیگور قانون را میگیرد. حرف تکبیردار میزند فقط. ما حرف تکبیردار نمیخواهیم بشنویم. شما بروید ببینید خانه آقای آخوندی کجاست؟ یا مثال دیگرش همین وزیر بهداشت. 

 

موضوعاتی که در ایران برای عدالتخواهی و حقوق مردم مطرح میشود به شعار های دهان پرکن و عوام فریب تغییر ماهیت نداده است؟

 

در همان کشورهای لیبرال هم کسی را که در بخش خصوصی صاحب منفعت است، در همان بخش پست دولتی نمیدهند. معلوم است که آخر آن میشود طرح تمول پزشکان متخصص. طرح تحول اسم بیرونی آن است فقط. مبنا این است که اشرار امت را بعنوان مسئول نگذاریم. اینها درد مردم را نمیفهمند، درد پدری را که جلوی بچه اش شرمنده میشود و راهی جز دزدی برایش نمی‌ماند را نمیفهمد.

 

شهبازی افزود، بنده یک نامه ای از طرف یک خانمی دریافت کردم که برسانم به دست رهبری در دیدارهایمان. متن آن بسیار کوتاه بود. متن آن این بود که “بسم الله الرحمن الرحیم، حاج آقا! این آخرین تلاش من قبل از تن فروشی است. والسلام علیکم” الان آمارهایش وجود دارد که سن روسپی گری در بعضی جاها به زیر ۱۰ سال رسیده است. در همین شهر تهران در انتخابات تهران یک سری افراد تحلیل سیاسی خودشان را میدهند که آن را کنار میگذاریم. اما تحلیل اجتماعی آن را هم باید گفت.

 

امام میگوید که هر پیامبری آمد، ثروتمندان آنها را تکذیب کردند و فقرا پیروی آنها بودند. و حال در انتخابات مجلس میبینیم که مردم بالاشهر که معمولا انتخابات ها را تحریم میکردند، بیشتر شرکت کردند و پایین شهری ها بسیار کمتر شرکت کردند. این خبر از چه آینده خطرناکی به ما میدهد؟ آیا طبق منطق قرآن و امام جز براندازی اجتماعی نیست؟ چرا پایین شهری ها دارند از انقلاب و نظام قهر میکنند؟ مگر انقلابات منطقه با خودسوزی شروع نشدند؟ در همین بازار تهران در دو سال گذشته چند نفر خودسوزی کردند؟ در شهر گچساران استان کهکیلویه و بویراحمد در دو سال گذشته چندین نفر زیر ۴۰سال خودکشی کردند. آیا جز این است که درصحنه مدیریت کشور اوامر پیغمبر خدا نادیده گرفته شده است؟ به نام پیامبر، خلاف سنت پیامبر عمل میکنند.

 

شهید بهشتی میفرماید مسئولین کشور باید در پایین ترین سطوح کشور باشند. چرا این اتفاق در صحنه کشور می‌افتد؟ آقای وزیر نمیفهمد آن متقاضی مسکن مهر، آن مادر بیوه با چند بچه یتیم چگونه باید بگذراند؟ نمیفهمد. نه که نخواهد بفهمد، بلکه نمیتواند بفهمد دراصل! یا همین وزیر بهداشت را در جلسه ای به او گفتم به دو سه دلیل شما را وزیر مشروع نمیدانم چرا که در کل دنیا و همان کشورهای لیبرال نیز کسی که در بخش خصوصی ذینفع است، نباید در حکومت مسئولیت بگیرد و یا در آنجا یک غیرپزشک را مدیر وزارتخانه میگذارند و یک دلیل مهم آن این است که میلیاردر هستی و این بسیار مهم است

 

img08464849

 

چرا این اتفاقات دارد می‌افتد در کشور؟ درصحنه کشور، متاسفانه بصورت کلی مردم به سمت بی تفاوتی میروند.مردم میگویند حکومت دارد به مسیری میرود و ما به سمت دیگری. چرا؟ چرا طبقات پایین دست که عزیزکرده های خمینی و پیغمبر هستند ناامید هستند؟ راشد الغنوشی زمانی که مسیرش عوض نشده بود، میگفت شاید پیش از امام کسی آیه ” ونرید أن نمن على الذین استضعفوا فی الاَرض” را نخوانده بود. زمین میراث کوخ نشینان و پابرهنه ها است. ما نباید بگذاریم مردم پایین شهر از حکومت قهر کنند و دلسرد شوند.

 

امام میگوید یک تار موی شما را به کاخ نشینان نمیدهم. این در مدیریت کشور چه بازتابی باید پیدا کند؟ مگر امام یک ماکیاولیست بود که برای کلاهبرداری اینها را بگوید یا با کسی شوخی داشت؟ تمام اینها باید در دستور کار تمام وزارتخانه ها و شهرداری ها قرار بگیرد. چهار دهه از انقلاب گذشته است و دارد دیر میشود! مشکل بزرگ کشور این است که یک عده سیاه نمایی کنند و مشکل بزرگتر این است که یک عده سفیدنمایی کنند و ماله کشی کنند. رهبری میفرمایند بزرگترین دشمنی با آمریکا خدمت به مردم است و بزرگترین بازی در پازل آمریکا این است که مشکل مردم را حل نکنی. بهرحال کمیته مطالبه حق مسکن در این چهارچوب کار کرده، اثری که خودمان میخواستیم بگذارد را نتوانستیم بگذاریم ولی بدون اثر نیز نبود و توانستیم اعتراضات و مطالبه را تدقیق و علمی کردیم.


منبع: میدان 72

لطفا از ثبت ایمیل های جعلی خود داری کنید.