شرح مطلب

فشل شدن جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی/خلاصه مباحث حلقه مطالعاتی برادران

فشل شدن جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی/خلاصه مباحث حلقه مطالعاتی برادران

 همه می خواهند در خدمت به انقلاب اسلامی کاری انجام دهند، اما یک مفهوم  خیلی کلی وبسیط در ذهن حذب الله شکل گرفته که هر کاری انجام می گیرد گفته می شود: در خدمت اسلام وانقلاب داریم کار انجام می دهیم!، اما وقتی نگاه می کنیم می بینیم کل حرکت در تضاد با انقلاب انجام شده! اگر ما بخواهیم از انقلاب دفاع کنیم و گفتمان امام را نشر دهیم باید اول ببینیم امام که بوده وچه گفته!؟ 

 

 متن زیر،خلاصه مباحث حلقه مطالعاتی برادران مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز،ذیل جزوه" جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی" وحید جلیلی می باشد.

سوال از آنجا شروع می شود ، که چرا ما وقتی نیرو داریم، امکانات داریم وتفکرمان هم حق است وده ها هزار تشکل، تجمع، جلسات و پایگاه منتسب به انقلاب داریم واز خط امام وبصیرت هم دم می زنیم، اما در واقع می بینیم که عَلَم فرهنگی و علمی کشور به دست علمدارانی است که کماً وکیفاً از ما کمترند ولی ما نسبت به این جریان شبه روشنفکری در موضع ضعف وانفعال قرار داریم !؟

 

نبود استراتژی و هماهنگی درفعالیت های جریان حذب الله...

 

الان بیشتر از اینکه مشکل ابزار، امکانات و دادن راه کارها باشد بیشتر مشکل هدف است؛ یعنی بچه حذب اللهی ها هدف را گم کرده اند، یا به قول امروزی ها راهبرد را گم کرده اند ، استراتژی ندارند و نمی دانند به کجا می خواهند بروند چه چیزی را می خواهند خراب کنند، چیزی را می خواهند بسازند !

همه می خواهند در خدمت به انقلاب اسلامی کاری انجام دهند، اما یک مفهوم  خیلی کلی وبسیط در ذهن حذب الله شکل گرفته که هر کاری انجام می گیرد گفته می شود: در خدمت اسلام وانقلاب داریم کار انجام می دهیم!، اما وقتی نگاه می کنیم می بینیم کل حرکت در تضاد با انقلاب انجام شده! اگر ما بخواهیم از انقلاب دفاع کنیم و گفتمان امام را نشر دهیم باید اول ببینیم امام که بوده وچه گفته!؟ باید بدانیم به دنبال کدام هدف وانقلابیم تا قله رسیدن به آن را که می خواهیم به سمتش حرکت کنیم ببینیم،  صحبت های امام را در صحیفه باید بخوانیم تا بدانیم حرف هایش چه بوده و چه

می خواستند شکل دهند، در عصه های گوناگون(اقتصادی،سیاست ،فرهنگ واجتماعات و...) چه نظراتی داشتند!؟

قبل از انقلاب هیچکدام از این امکانات امروز در دست جریان حذب الله نبود و علاوه برآن سیستم پلیسی هم برای مقابله حاکم بود اما چون نسبت به شناخت هدف و راه آگاهی داشتند، می دانستند باید چطور کار عملیاتی کنند ، با فعالیت های هماهنگ با همه ی پایگاهای مردمی و انقلابی به دور از موازی کاری و جزیره ای عمل کردن جریان فرهنگی را به صورت اجتماعی درکشور شکل دادند و به مرحله انقلاب کردن هم رساندند.

 

جبهه ی فرهنگی انقلاب اسلامی برای کدام اسلام (انقلابی یا غیر انقلابی)

 

جریان حذب الله باید ببیند برای کدام اسلام انقلاب کرد، اسلامی (غیر انقلابی) که صرف در حوزه مسائل فردی وعبادی ازجمله دعا،زیارت، قرآن ازاول به آخرازآخربه اول و پرداختن صرف به یک سری مناسک وشعائر، که اگرازما بپرسند دستاوردهای انقلاب شما چه بوده است؟

حوزه فکر وتعریفمان بر مبنای اسلام (غیر انقلابی)این باشد که:

قبل از انقلاب بی حجابی بود، اما انقلاب حجاب آورد ویاد مردم نماز خوان شده اند؛اسلام غیر انقلابی آن است که انقلاب در همین مرحله بماند وبدون دیگر حرکتی در مسائل اجتماعی دخالت نکند فقط گفته شود افراد نماز، روزه بگیرند ، شراب نخورند ، بد حجاب نباشند وریش نتراشند کافی است!

اما در اسلام انقلابی که همان اسلام ناب است علاوه بر واجبات فردی، واجبات اجتماعی هم باید باشد والا آن اسلام اسلامی ناب نیست ، اسلام انقلابی همان اسلامیست که پیامبر فرمودند انبیاء آمدند برای ایجاد علم، عدالت وچگونگی راه رسم زندگی ومعیشت مردمان، مشیی که حضرت امیر می گویند خداوند از ما علمای دینی تعهد گرفته که در مقابل ظلم بایستیم واز حقوق مستضعفین در مقابل مستکبرین دفاع کنیم، حضرت با این مستکبرین  و یا به تعبیر امروز کانون های ثروت و قدرت که رنگ وبوی مذهب داشتند وگاهاً منتصب به انقلابیون وبزرگان انقلاب پیامبر بود درگیر شدند ومساحمه نکردند، همین بزرگان وآقا زاده ها که سر فرزند حضرت را به نی  بردند به جرم اینکه ایشان می خواستند اسلام ناب انقلابی منحرف واستحاله نشود وتابلوهای راهنمایی این خط فکریی را که این جماعت انداخته اند دوباره احیاکنند تا مسلمین گمراه نشوند، خط فکریی که در زیارت عاشورا می خوانیم، اما باید گفت که

 خود زیارت عاشورا را خواندن خودش هدف نیست همان موقعی که امام حسین درمسلخ بودند یک عده ای روی تپه در نزدیک قتلگاه دست به دعا برداشته بودند که خدایا حسین را یاری کن!

چه فرقی می کند که وقتی امامت هل من ناصر ینصرنی می گوید تو در حال نماز و یا خواندن زیارت عاشورا باشی این نماز و دعا ارزشی ندارد وقتی که درخدمت مفهوم عاشورا واهداف اجتماعی دین نباشد زیارت عاشورا اگر ارزشی دارد به خاطر خود عاشوراست و اِلا می شود خودش ضد عاشورا ! مثل همان جماعتی که زمان انقلاب پشت جبهه زیارت عاشورا می خواندند و گریه میکردند و بعد از جلسه هم اما و شهدا را لعن میکردند!، ارزش نماز هم می شود به اندازه همان نماز جماعتی که در سپاه شمر خوانده می شد! به همین سادگی.

و اما در عصر ما خط وجبهه فکری که تمام انبیاء وامامان برای برپایی آن آمدند در کلام و انقلاب امام خمینی(ره) حلول کرد، انقلابی که امام از آن به جای عنوان قیام علیه طاغوت می گوید ما قیام کردیم علیه یک نوع اسلام، اسلامی غیر انقلابی ، اسلام تشریفاتی، اسلام دروغ و التقاظ ، اسلام سرمایه داری ، اسلام آمریکایی که درست شده دست مستکبرین برای رسیدن به منافع شان هست.

کاری که امام انجام دادند اسلام فردی را به سمت حرکت اجتماعی برد واین حرکت اجتماعی با یک حرکت وسازکار فرهنگی شکل گفت ومرحله به مرحله از لحاظ فکری وخبری رشد کرد وباعث تحول در جامعه ودر نتیجه انقلاب اسلامی شد.

پس حرکت فرهنگی حذب الهی ، ابزارش فرهنگی است ونه اهدافش، بلکه اهدافش باید ذیل انقلاب اسلامی به حرکت اجتماعی درآید در حوزه های هنر، اقتصاد، اجتماعیات ، سیاست و...

 

واگر نتیجه آن این شد که با هر حرکت و کار فرهنگی که ما انجام می دهیم، ظالمین ترسیدند، مفسدین لرزیدند ،کار ما

در راستای اقامه قسط در جامعه بود درست است وگرنه غلط است، وگرنه می شود اقدام امام، علما ومردم برای تحریم جشن های نیمه شعبان و درگیری با حجتیه ای هایی که مناسک وشعائر را به پا کردند و شدند در جهت کمک به منافع شاه!، تحریم و تحصن حرکت انقلابی امام و مردم را برهم زده و شکستند.

باید توجه داشت اصالت جبهه فکری ما بر این است که ما انقلاب کردیم برای آرمانها وحقیقت هایی که نباید مصلحت اندیشی های زمانه از سوی هر شخص با هر سابقه و جایگاه انقلابی براین حقایق برتری جوید که اگر در دام این مصالح افتادیم انقلاب استحاله می شود وکم کم منحرف! امام خامنه ای در جایی فرمودند که " اگرعرصه را بر ما تنگ کنند عاشورا را تکرار خواهیم کرد" به زعم نگارنده این صحبت گویای این هست که می گوید ما هیچ وقت نمیگزاریم انقلابمان به دام انحراف و استحاله هایی از جنس توجیه و مصلحت اندیشی ها بیفتد و حقایق انقلاب مدفون شود اگر که حتی خودمان با این انقلاب بمیریم.

کلام آخر: اگر بخواهیم بدانیم که حوزه فکری ما نسبت به جبهه فرهنگی انقلاب واسلام انقلابی که گفته شد چقدر درست است ونزدیکیم ،باید واکنش خود را نسبت به این سوالات بررسی کنیم: ببینیم وقتی گفته می شود که فلان آقا اهل نماز، روزه و... مسجد هم می آید وشراب هم می خورد! تعجب می کنیم، به ما حالت خاصی دست می دهد واز خود می پرسیم مگر می شود این چیزها کنار هم قرار گیرند!؟

همین طورهم باید ببینیم باز برایمان این حالت بهت زدگی ایجاد میشود که اگر کسی گفت فلانی اهل نماز، روزه و دیگر واجبات فردی هم هست اما به مسائل اجتماعی دیگر کاری ندارد، نسبت به ظلم به فقرا، فساد وتبعیض ورسیدن به حال دیگران بی تفاوت است، ما به همین اندازه واکنش نشان می دهیم ، تعجب می کنیم! که مگر میشود این دو کنارهم قرار گیرند!، آنگاه حوزه و چهار چوب فکریمان درست است و هرچه درصد تعجب و بهت زدگی مان از این سوال نسبت به سوال قبل(انجام واجب فردی و شراب خوردن) واکنشش  کمتر باشد آن درصد نشان دهنده فاصله دوری ما از اسلام ناب انقالبی و جبهه فکری و فرهنگیش هست.

 

انتهای پیام/ 

لطفا از ثبت ایمیل های جعلی خود داری کنید.